0850 302 27 40 Mon - Fri 10:00-18:00 0850 302 27 40
global@rosche.com.tr
Türkçe tr
Siemens Altyapısı
MXT Teknolojisi
Arıtma Sistemleri
Proses Uygulamaları

Deiyonize Safsu Cihazları

Deiyonize safsu cihazları

Deiyonizasyon suyun saflaştırmak için içinde bulunan tüm iyonların alınması işlemidir.

Deiyonizasyon işlemi iyon değiştirici reçineler, iyon tutucular, ters osmoz sistemleri ve elektro deiyonizasyon ( EDI) sistemleri ile yapılabilmektedir.

DEİYONİZASYON SİSTEMİ ÇALIŞMA PRENSİBİ NASILDIR ?:

Deiyonize sistemde su, önce katyonik reçine yatağından geçirilerek pozitif iyonlar hidrojen(H+) ile daha sonra anyonik reçine yatağından geçirilerek negatif iyonlar hidroksit (OH-) iyonları ile yer değiştirilir. Çıkış suyunda kalan (H+) ile (OH-) birleşerek suya dönüşür. Böylece saf su oluşur.

 

DEİYONİZASYON SİSTEMİNDE İYON DEĞİŞTİRME NASIL GERÇEKLEŞİR ?:

Deiyonizasyon sistemlerinde İyon değiştirme, bir iyonun başka bir iyonla yer değiştirmesidir.

Reçineler Katyon değiştirici reçine ve Anyon değiştirici reçine veya bunların kombinasyonu (MIXBED) olabilirler.

Deiyonizasyon sisteminde Katyon değiştirme, pozitif bir iyonun diğer bir pozitif iyonla yer değiştirmesi olup, tabii sularda katyonlar, Ca++, Mg++, Na+ , H+, Fe++ ve Mn++ gibi maddelerdir.

Deiyonizasyon sisteminde Anyon değiştirme; negatif bir iyonun yani anyonun, diğer bir negatif iyonla yer değiştirmesi olup, tabii sularda anyonlar genel olarak Cl , SO4 , NO3 gibi maddelerdir.

Deiyonizasyon sisteminde Reçineli katyon değiştiriciler, sülfonatlarla çevrilmiş poliestrenlerin sentetik organik polimerlerdir. Bunlar daneli ve boncuğa benzer şekilde imal edilirler. Bunların kimyasal formülleri Na2R ve H2R ile gösterilir. Na2R sodyum devresindeki işletmeye göre bir iyon değiştiricidir. H2R ise hidrojen devresindeki işletmeye göre bir iyon değiştiricidir.

Sodyum devresinde rejenerasyon (yani reçinelerin yenilenmesi) NaCl ile hidrojen devresinde iyon değiştiricilerin H2R’nin yenilenmesi asitle yapılmaktadır. Deiyonizasyon işlemi sonucunda çıkan suyun pH değeri 2-3 arasıdır.

Ürünlerin son yıkamalarının demineralize su ile yapılması ürünün kalitesi açısından gerekli olan bir yöntemdir.

Hamsuyla yıkanan ürünlerin yüzeylerinde yıkama sonrası bir miktar su kalır. Bu suların zamanla buharlaşması sonucunda hamsuyun içerisinde bulunan tuzlar ürünün yüzeyine yapışırlar. Ürün üzerinde oluşan bu tuz lekeleri satışa sunulacak mal üzerinde olumsuz bir etki yapacağı gibi, aynı zamanda boyama ve benzeri işlemlere tabi tutulacak yüzeylerin boya kalitelerinin uzun vadede düşük olmasına ve buna bağlı olarak da ürünün genel kalitesinin bozulmasına sebep olurlar.

Bu sebeplerden dolayı yüksek ürün kalitesini hedefleyen firmaların tuzlardan arındırılmış sularla çalışmaları en uygun yöntem olarak bilinmektedir.

deiyonize su sistemleri

DEİYONİZASYON SİSTEMİ NERELERDE KULLANILIR ?    

Elektronik, kozmetik, ilaç sanayi, cam imalatı, çinko, galvaniz kaplamadır.

Deiyonize su oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir: İlaç endüstrisi ile kimyasal ve kozmetik endüstrilerinde proses suyu olarak vazgeçilmezdir.

Bununla birlikte, tamamen saf deiyonize su, elektronik endüstrisinde mikroproses üretimi, cam ve plastik kalıp gibi ürünlerin endüstriyel yıkanması ve konsantre ürünlerin seyreltilmesi – örneğin alkollü içeceklerin hazırlanması – için temeldir.

Deiyonizasyon sistemi analiz laboratuarları ve yüksek basınçlı buhar kazanlarında kesin bir ihtiyaçtır.

Deiyonize Safsu Cihazları